Budapeste’de müzelerin çoğu sabah saat 10:00 ile 18:00 arası açık. Kapanışa 30 dakikaya kadar giriş serbest. Büyük müzeler yabancılara kolaylık olması açısından rehberlik hizmeti de bulundurmakta ancak bu genelde Ingilizce olarak yer almakta. Müze hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler için ‘Museums in Budapest’ adlı rehber kitabı öneririz. Budapeşte’ de çevreyi keşfe dalmanın en iyi yolu bence her dil için ayrı düzenlenmiş bot turları.

Bu arada Budapeşte’nin ülkenin kültür ve sanat merkezi olduğunu söylemek hiç de hata olmaz. Burada 30’un üzerinde tiyatro bulunmakta. Ayrıca her yıl düzenlenen Tuna karnavalı, Vörösmarty Meydanı’nda dünyanın birçok kültürünü ağırlamanın haklı gururunu taşıyor. Bu meydana ismini veren romantik şiirin ünlü ozanı Mihaly Vörösmarty (1800-1855) aynı yerdeki mermer heykeli ile tarihe tanıklık ediyor. Ve Vörösmarty’den günümüze birkaç dize…

Unutmayın : Budapeşt Card ile tüm toplu taşıma araçlarına bedava binebiliyorsunuz. Ayrıca, bu kart sahiplerine bazı müzelerde bedava; bazı müzelerde ise %20 ile %50 arasında indirim uygulanıyor. ( Budapeşt Card 48 ve 72 saat geçerli olarak satılmakta..) Özellikle çok müze gezecekler için tavsiye ediyoruz.


Aquincum Museum
III. Szentendrei út 139, tel. (+36-1) 368 42 60
Pazartesi hariç her gün 10:00-17:00 arası açık. Yaklaşık 2000 yıl önce inşa edilmiş olan bu tarihi yapı kesinlikle görülmeye değer. Özellikle büyüleyici mozaiği ve taş oymaları ile sizi cezbedecek.

Vidampark:

  1. Városliget caddesi.
    Budapeşte’nin en büyük eğlence parkı. Bütün bir yıl boyunca açık olan park, kış aylarında sadece belirli saatler arasında açık.

Magyar Állami Operahaz:
Andrássy út 22. cadde.
1184 tarihinde inşa edilmiş bu gösterişli yapı, Avrupa’nın en güzel operalarından biri. Odaları ünlü Macar ressamları tarafından dekore edilmiş bulunan 1200 kişilik kapasitesiyle Budapeşte’nin gözbebeği. Cumartesi-Pazar: 13:00-15:00.İngilizce, Almanca,Fransızva, İtalyanca, İspanyolca ve Macarca turları mevcut.

Pesti Vigado:
Vigadó tér 5. cadde.
1865’de inşa edilen yapı Budapeste’nin ikinci önemli konser salonu olarak bilinmekte. Haziran ile Eylül arası dünyanın dört bir yanından gelen birçok konser burada gösterime sunuluyor.

Állat-es Növenkert:
Varosliget 14, cadde.
Kurulalı 100 yıldan fazla olan bu hayvanat ve botanik bahçesi Avrupa’nın üst düzey hayvanat bahçelerinden biri. Bütün bir yıl boyunca ziyaretçilerini bekliyor.

Gül baba Türbe:
Mescet Utca 2. cadde .
Lakabını başında taşıdığı güllerden aldığı söylenen Gül Baba, sanki durduğu köşeden kentin bugününü seyrediyor. Çevre sakınlernin gürültü ve park yeri şikayetleri doğrultusunda yukarıya 2012 yılı itibarı ile Tur Otobüslerinin yukarıya Mahalle arasına çıkışı yasaklanmıştır. Cumartesi-Pazar: 10:00-18:00 arası açık.

Varosliget:
Budapeşte’nin tarihsel ve kültürel açıdan ikinci önemli parkı. 1 numaralı metro ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Fövarosi Nagycirkusz:
Varosliget 14. cadde.
Budapeşte’nin bu ünlü sirki bütün performanslar boyunca ziyaretçilerini bekliyor.